Van Analiz Haber
Van Analiz Haber
Van’da gösteri ve yürüyüş yasağı
11 Kasım 2016
Van’da gösteri ve yürüyüş yasağı

Van’da, gösteri ve yürüyüşlerin 10 gün boyunca yasaklandığı bildirildi.

Valilik’ten yapılan açıklamada, il sınırları içinde huzur ve güvenliğin, kişi dokunulmazlığının, emniyetin, kamu esenliğinin sağlanması, vatandaşların can ve mal güvenliğinin korunmasının amaçlandığı belirtildi.

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Bu amaçla, 2935 sayılı OHAL Kanunu’nun 11. maddesi (m) bendi gereğince, 2911 sayılı ‘Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’ kapsamında yapılacak olan her türlü yürüyüş, basın açıklaması, miting, çadır kurma, stant açma, oturma eylemi ve benzeri türdeki tüm eylem ve etkinlikler 11 Kasım 2016 tarihinden itibaren 10 gün süreyle yasaklanmıştır.”

Van’daki terör saldırısı

Van’ın Başkale ilçesinde PKK’lı teröristlerce düzenlenen saldırıda şehit olan biri emekli 3 güvenlik korucusu ve bir vatandaşın cenazesi defnedildi.

İlçeye bağlı Eşmepınar Mahallesi yakınlarında dün PKK’lı teröristlerce bir minibüse yapılan silahlı saldırıda şehit olan güvenlik korucusu Ekrem Keskin (45), kardeşi emekli güvenlik korucusu Şabettin Keskin (64) ve amcasının oğlu güvenlik korucusu Hüsnü Keskin (52) ile sivil Mehmet Demir’in (27) cenazeleri, Van’daki Jandarma Asayiş Kolordu Komutanlığı Filo Komutanlığındaki törenin ardından, helikopterle Başkale’ye getirildi.

İl Müftüsü Nimettullah Arvas’ın okuduğu duanın ardından omuzlarda taşınan cenazeler, Eşmepınar mahalle mezarlığında toprağa verildi.

Şehit eşleri ve çocuklarının Kürtçe ağıtlar yaktığı törende, kalabalık uzun süre gözyaşı döktü.

Kadın komutanların teselli ettiği şehit yakınları, terör örgütüne tepki gösterdi. Şehit çocukları da babalarının mezarlarını çiçeklerle süsledi.

Vali İbrahim Taşyapan, törende yaptığı konuşmada, birlik ve beraberliği hiçbir gücün yıkamayacağını ve kardeşliği bozmak isteyenlere fırsat vermeyeceklerini söyledi.

Kötülerin dünyaya hakim olamayacağını vurgulayan Taşyapan, “Onlar bizi üzebilir ama Allah onları hiçbir zaman muvaffak etmeyecektir. Bütün şehitlerimiz bizim için çok değerlidir. Hem akraba olarak hem de devlet olarak geri kalanları bu dünyada yalnız bırakmayacağız. Onların bu dünyada en iyi şekilde yaşamalarını sağlamaya çalışacağız. Bu da bizim devlet olarak görevimizdir.” dedi.

Törene İl Emniyet Müdürü Mehmet Suat Ekici, 6. Hudut Alay Komutanı Piyade Albay Şahin Yenilmez, Hudut Alay Komutan Yardımcısı Piyade Albay Tefik Abaşlıoğlu ve Başkale Kaymakamı Abdülselam Öztürk de katıldı

yenişafak


HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yukarı Geri Ana Sayfa