Van Analiz Haber
Van Analiz Haber
Yalan, söyledikçe kolaylaşıyor
27 Ekim 2016
Yalan, söyledikçe kolaylaşıyor

Beynin, yalan söylendiğinde verdiği tepkinin gittikçe azaldığı ortaya çıktı

Küçük yalanların beyni duyarsız hale getirerek  kişiyi gelecekte daha büyük yalanlar söylemeye teşvik edebileceği bildirildi.
   Sonuçları Nature Neuroscience dergisinde yayımlanan araştırma  çerçevesinde, yalan söylemenin şahsi kazanımla sonuçlanacağı bir görevde yer  almaları istenen bir grup katılımcının beyinleri tarandı.
 Duke ve Londra üniversitelerinden bilim adamları, çalışma sırasında  kişi ilk kez yalan söylediğinde, beyninde duygularla bağlantılı amigdala  bölümünde çok ciddi biçimde hareketlenme gözledi.
 Sonradan söylenen yalanlarda, önemli bile olsalar, amigdalanın bunlara  verdiği tepkinin giderek azaldığı görüldü.
Bilim adamları, amigdalanın aktivitesinde önemli ölçüde düşüşün,  kişinin gelecekte çok daha büyük yalanlar söyleyebileceğine işaret ettiğini  bildirdi.
  Araştırmacılardan Tali Sharot, kişi, şahsi kazanım amacıyla yalan  söylemeye hazırlandığında amigdalanın, yalanın kapsamını sınırlayacak biçimde  olumsuz bir duygu ürettiğini belirterek “Öte yandan, yalan söylemeye devam  ettiğimizde amigdalanın buna tepkisi zayıflıyor, amigdalanın tepkisi azaldıkça  daha büyük yalanlar söylüyoruz” ifadesini kullandı.
 Çalışmanın, beynin zaman içinde yalanların sayısını artırmaya uyum  sağladığına ilişkin deneysel kanıt sunulan ilk araştırma olduğuna dikkat çekildi.

Rasulullah aleyhissalatu vesselam şöyle buyuruyorlar:

“Bir kul günah işlediği zaman kalbinde siyah bir leke meydana gelir. Eğer o kul günahı terkedip bağışlanmayı dilerse, bu leke kaybolur. Şayet tövbe etmez ve günah işlemeye devam ederse, o zaman bu siyah nokta büyüyerek onun bütün kalbini kaplar. İşte Allah Taâlâ’nın,‘Doğrusu şudur ki, yapıp ettikleri kalplerini kaplayıp karartmıştır.’ (meâlindeki) âyetinde ifade ettiği kararma ve pas tutma budur.”

(Müslim, “İmân”, 231; Tirmizî, “Tefsîr”, 75).


HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yukarı Geri Ana Sayfa