Van Analiz Haber
Van Analiz Haber
YÖK’ten Yabancı Öğrenci Sınırı Açıklaması
6 Mayıs 2019
YÖK’ten Yabancı Öğrenci Sınırı Açıklaması

YÖK, üniversitelerdeki program kontenjanlarının en fazla yüzde 50’sine kadar yurt dışından öğrenci kabul edilmesine ilişkin sınırlamayı kaldırdı. Bu yeni düzenleme devlet ve vakıf bütün üniversiteler için geçerli olacak. Tıp ve diş hekimliği programları içinse bu alanların özelliklerinden dolayı bazı istisnai şartlar getirildi.

Yükseköğretim Kurulu’nca (YÖK), üniversitelerdeki program kontenjanlarının en fazla yüzde 50’sine kadar yurt dışından öğrenci kabul etme sınırlaması kaldırıldı. 

YÖK’ten yapılan açıklamaya göre,  kurum tarafından Türkiye’deki yükseköğretim kurumlarının yurt dışından öğrenci kabul kontenjanlarına ilişkin yeni bir karar alındı. Buna göre, Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) kılavuzunda yer alan “programların kontenjanlarının en fazla yüzde 50’sine kadar yurt dışından öğrenci kabul etme sınırlaması” kaldırıldı. Bu yeni düzenleme devlet ve vakıf bütün üniversiteler için geçerli olacak.

Üniversitelerin program bazında yurt dışından öğrenci kabul kontenjan talepleri, her eğitim ve öğretim yılı başlangıcından önce belirlenecek bir tarihe kadar kısıta tabi olmadan YÖK’e bildirilecek. Talepler, YÖKtarafından değerlendirilerek karar verilecek ve üniversitelere duyurulacak.

kaynak: ntv.com


HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yukarı Geri Ana Sayfa